//Poker El Sıralaması Nasıldır ?

Poker El Sıralaması Nasıldır ?

Poker el sıralaması nasıldır? Sorusunun karşılığında, genelde aşağıda belirtilen şekilde bir düzen bulunmaktadır. El sıralamasını öğrenmeden önce, bilmeniz gereken en önemli konu, kağıtlar, kağıtların üstünlükleri, renkler, renklerin sıralaması ve anlamıdır. Bu ifadeleri öğrendikten sonra, el sıralamaları konusunu okumalı ve ezberlemelisiniz. Bu konulara yani el sıralamalarına hakim olmadan, poker oyunu içerisinde var olmanız, ne yaptığınızı bilmeniz mümkün değildir.

Poker El Sıralamaları

Poker el sıralamaları büyükten küçüğe doğru şu şekilde olmaktadır.

As, papaz, kız, vale, 10 en büyük eldir ve ismi floş royal olarak tanımlanmaktadır.

10, 9, 8, 7, 6, ikinci en yüksek eldir, floş olarak tanımlanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken her iki elde de aynı seri üzerinden sıralamanın yapılmasıdır. Bahsedilen seriler sinek ya da kupa serisinden olabilir. Kupa serisi kullanıldığında, floş royal en üstün el olacaktır. Aynı eli yani floş royal serisini sinek ile elde etmeniz durumunda, kupa elini elde eden oyunu kazanacaktır.

Aynı işarete sahip yani aynı değere sahip 4 adet kart elinizde bulunuyor ise, bu el kare olarak tanımlanacaktır. 4 adet 8’li, 4 adet vale 4 adet ikili verilecek örnekler arasında bulunmaktadır.

3 adet aynı değerli kağıt ve yanında 2 adet aynı değerli kağıt bulunuyor ise, bu el full house olarak tanımlanmıştır.

Aynı cins de 5 adet kart elinizde bulunuyor ise, bunun adı renk olacaktır. Önemli olan kupadan 5 adet farklı, seri takip etmeyen kartın bulunması ya da benzer bir anlayıştır.

Kent düşük ellerden bir tanesidir ve peş peşe gelen seri olan, ancak farklı sembollerden oluşan kartlar anlamına gelmektedir.

Üçlü yine düşük bir eldir ve bir elde aynı değere sahip 3 adet kartın bulunması anlamına gelmektedir.

İki çift aynı değere ait 2 adet kağıdın ve yanında yine aynı değere ait iki kağıdın bulunması anlamına gelecektir. 2 adet 8’li ve 2 adet 9’lu, iki çift ve ya da diğer ismi ile döper olarak tanımlanmaktadır.

Per en düşük ikinci el anlamına gelmektedir. 2 adet aynı kart varsa per olarak tanımlanır.

Yüksek kart, ardışık olmayan, aynı seriden olmayan 5 adet kartın yan yana gelmesi olarak ifade edilmektedir ve en düşük eldir.

Pokerde En Yüksek ve En Düşük El Nedir?

Pokerde en yüksek ve en düşük el nedir? En yüksek el floş royal, en düşük el ise yüksek kart olarak tanımlanmıştır.